Partnership

Is your passion business? Are you interested in Prague's innovative environment? Do you want to participate in unique projects? If so, we are looking for you.

We are looking for partners - innovators, entrepreneurs, and volunteers who want to participate in developing an innovative environment or lend a helping hand where it makes sense. We are an organization that responds to the current problems of urban society and strives to support Prague entrepreneurs. There is a space for cooperation when you become part of the innovation ecosystem in Prague.
Are you looking for space for your event? Do you want to support entrepreneurs and innovators in Prague? We will provide you with the opportunity to use the premises of our center.

Are you the organizer of an event that focuses on innovative solutions or entrepreneurship? Not sure where to organize it? We will provide facilities for events that reflect the nature of the Business and Innovation Center (PIC). We are happy to support projects with a significant impact on the innovation ecosystem.
 

Are you looking for a partner for your project? Do you need the patronage of the city for your event? If so, come to us and start creating together.

We will happily participate in events that will help the innovation potential flourish in Prague. Especially in the areas of business, education, and urban development. We will help you organize the event, contact the participants, or obtain the patronage of the capital of Prague. Let's do it together and create something "magnificent" for the Prague innovation ecosystem.
 

Ongoing events

08/03 - 07/03
23:59

Nakopni Prahu 2024

Pojď s námi nakopnout Prahu! Registrace do 5. ročníku Pražského inovačního maratonu Nakopni Prahu jsou nyní spuštěny a přinášejí aktivním občanům a podnikatelům příležitost k účasti na inovačním rozvoji metropole. Stačí dát dohromady dvou až čtyřčlenný tým, přijít s nápadem, který zapadne do konceptu vyhlášených výzev a zaregistrovat se do 7. března 2024 na nakopniprahu.cz.
04/12
12:00 - 18:00

Jak na enviro sociální podnikání

Environmentální sociální podnikání řeší hned několik společenských problémů najednou: většinou zaměstnává osoby se specifickými potřebami, podporuje komunitní život a místní rozvoj, provozuje aktivity příznivé pro životní prostředí. Jedná se o podporu biodiverzity anebo prevenci nadměrného množství odpadu. Do té druhé skupiny právě spadá re-use sociální podnikání
30/11
10:00 - 13:00

EDUCATION WITHOUT LIMITS

We invite you to conference dedicated to the topic of Education Without Limits: Bridging the Gender Gap in IT.

Our facilities

Venues for your conferences

EVENT SPACE

auditorium
60 pax
projection screen


WORKSHOP ROOM

30 pax
projection screen

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. By using this site you agree to the use of cookies.
Close More info